Ar kolēģiem diskutējām par to, kas ir Executive koučings un, kā tas atšķiras no biznesa koučinga?
Precīzāk sakot, mēs – kouči šos terminus saprotam, bet kā to īsi un saprotami paskaidrot citiem. Tik daudz jautājumu no mūsu programmu dalībniekiem un potenciālajiem klientiem par šo tēmu…
Mēģināšu aprakstīt, pie kā mēs nonācām. Bet atcerieties! Šis sadalījums ir stipri nosacīts.
Un mēs koučingā vienmēr strādājam visaptveroši ar CILVĒKU.
Un tā, atkarībā no tā, kurā jomā ir pieprasījums ir divu “veidu” koučings:
– Biznesa koučings – ja pieprasījums par klienta izmaiņām ir biznesa jomā vai ir no organizācijas.
– DZĪVES koučings (LIFE) – visi citi personīgie pieprasījumi ir šajā jomā.
BIZNESA koučingu var iedalīt:
–> INDIVIDUĀLAIS biznesa koučings (Personal Business Coaching) – kad pie kouča ar biznesa jautājumu nāk privātpersona. Šajā gadījumā koučs ar klientu strādā individuāli un bizness vai uzņēmums (ja tas ir īpašnieks) ir tikai daļa viņa dzīves.
–> KORPORATĪVAIS koučings – kad pieprasījums nāk no organizācijas.
Arī korporatīvo koučingu var iedalīt:
- Executive koučings – uzņēmums algo kouču, lai tas veicinātu top vadītāju attīstību (piemēram, CEO, prezidents, jomu vai reģionu direktori, augstākā līmeņa vadošie speciālisti). Šis ir pats sarežģītākais un atbildīgākais biznesa koučinga līmenis, kas prasa no kouča papildus zināšanas par darbu ar biznesa sistēmām, psiholoģijā, kā arī augsta līmeņa profesionālismu un pieredzi. Parasti šajā līmenī strādā ārējie speciālisti.
- Komandas koučings – uzņēmums algo kouču, lai attīstītu savu komandu vai komandas. Šī pieeja prasa pieredzi darbā ar biznesa komandām, kā arī iekšējo spēku un harizmu.
- Vidējā līmeņa vadītāju koučings – šis virziens tagad arī aktīvi attīstās un ir labs starta punkts jaunajiem koučiem, kuri vēlas strādāt ar organizācijām.
- Iekšējais koučings – kad organizācijas HR speciālisti apgūst koučingu profesionālā līmenī vai uzņēmums pieņem štatā biznesa kouču. Visoptimālākais šādu speciālistu darba lauks ir tieši vidējā līmeņa vadītāji. Bet, teorētiski, viņi var strādāt jebkurā korporatīvā līmenī tādās nišās, kā karjeras koučings, konfliktu vadība (mediācija), pēc apmācību vai pēc diagnostikas (personāla novērtēšanas) līdzgaitniecība.