fbpx

Mērķi krīzes laikā?

Notiekošais pasaulē ir ielauzies mūsu dzīvēs un mūsu plānos. Esam spiesti pārdomāt savus mērķus.

Viens no lielākajiem izaicinājumiem ir sajūta, ka dzīve ir apturēta. Tas rada trauksmi, rodas arī sajūta, ka visa nākotne ir “nolikta uz pauzes”.

Patiesībā, mērķu izvirzīšana un nākotnes plānošana ir būtisks mūsu labsajūtas aspekts, jo tas palīdz mazināt bezpalīdzības un kontroles zaudēšanas sajūtu, kuru, iespējams, izjūti pašreizējā situācijā.

Piedāvāju uzdot sev šos četrus jautājumus, lai pārdomātu savus mērķus, jo neskatoties uz to, ka nenoteiktība turpinās, ir arī jāturpina virzīties uz priekšu.

1. Kas man ir svarīgākais tuvākajā laikā?

Ilgtermiņa plānošana var būt sarežģīta pat visstabilākajos apstākļos. Bet tagad tas ir īpaši sarežģīti, jo tas, cik dziļa būs ekonomikas lejupslīde un tās atveseļošanās laiks, nav skaidrs.

Izvirzi mērķus ilgtermiņā (piemēram, “Es gribu sākt vadīt komandu nākamo trīs gadu laikā”), bet pieņem, ka Tev tie būs jāpārveido un jāņem vērā tā nākotne, kura iestāsies.

Vairāk laika velti saviem tuvākā laika mērķiem (“Es attīstīšu savas vadības prasmes, apmeklējot tiešsaistes mācības”).

Nākamā mēneša, divu laikā Tu jau skaidrāk redzēsi, kas notiek, ieraudzīsi mazās uzvaras, un spēsi pielāgoties pēc nepieciešamības.

2. Ko es varu kontrolēt?

Īstermiņa mērķi, uz procesu orientēti mērķi (piemēram, “Es šonedēļ izpētīšu trīs mācību programmas” vai “Es šonedēļ izveidošu kontaktus ar četriem jauniem cilvēkiem”), ir kritiski, ja lietas ir mainīgas, jo Tu, visticamāk, pilnībā nekontrolēsi rezultātu.

Psiholoģijā to sauc “kontroles lokuss” – Tava pārliecība par to, cik liela ir Tava ietekme uz apstākļiem, salīdzinājumā ar ārējiem faktoriem.

Nosaki, kuras sviras ir Tavā kontroles lokusā, lai palīdzētu sev sasniegt savus mērķus, un ieguldi enerģiju un pūles tur.

3. Kādas darbības es varu veikt tieši tagad?

Kad viss šķiet nepārvarams, Tev vienkārši jāsper nākamais iespējamais solis.

Pajautā sev: “Kas ir kaut pati mazākā lieta, ko es varu darīt, lai tuvotos manam mērķim?”

Piemēram, tās var būt prasmes, kuras Tu vari attīstīt pašreizējā amatā esot, iespējams sākt mācīties valodu vai kādu datorprogrammu, kas noderēs nākotnē, vai izlasīt grāmatu, apmeklēt online konferenci.

4. Kā es uzturēšu atbildīgu attieksmi?

Viens no efektīvākajiem veidiem, kā noturēties uz izvēlētā ceļa, ir atbalstoša un atbildību uzturoša vide. Pastāsti dažiem uzticamiem draugiem vai kolēģiem par saviem plāniem. Palūdz viņiem apjautāties par progresu – tas liks Tev virzīties uz priekšu.

Šobrīd ir izaicinoši apstākļi, taču, sekojot iepriekš minētajai četru jautājumu stratēģijai, Tu vari plānot, gatavoties un veidot savus panākumus ilgtermiņā.

Dalīties: